Brześć Kujawski i Krzyżacy
Brześć Kujawski to miasto z wielkim kawałem polskiej historii, które nigdy nie narzeka na brak odbiorców. Będąc jedną z najstarszych osad na Kujawach, pierwsze informacje o Brześciu Kujawskim datowane są na pierwszą połowę XIII wieku. Z tego względu dzisiaj ta piękna miejscowość tonie w wielu fascynujących zabytkach i pomnikach, które upamiętniają najważniejsze wydarzenia z zamierzchłych czasów. Odwiedzając Brześć, warto wybrać się również pod pomnik Władysława Łokietka – jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji brzeskich.
Brześć Kujawski uzyskał prawa miejskie w 1250 roku – po tym, jak Konrad Mazowiecki przekazał Kujawy pod władanie swojego syna Kazimierza. I to właśnie Kazimierz nadał osadzie prawa miejskie. Można też śmiało powiedzieć, że Brześć jest miastem piastowskim, ponieważ na jego ziemiach wychowało się wielu potomków z rodu Piastów. Jest to także miejsce narodzin jednego z największych królów Polski, Władysława Łokietka, który po śmierci swojego ojca przejął po nim dzielnicę brzesko-kujawską.
Brześć upamiętnia burzliwą historię polsko-krzyżacką
Warto też nadmienić, że w 1332 roku Brześć Kujawski został zajęty przez Krzyżaków, który zdążył wrócić w polskie ręce jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego. Jednakże, pomimo że Brześć ponownie znalazł się w rękach Polaków, miasto to było nękane przez najazdy krzyżackie przez prawie całe następne stulecie. A w trakcie negocjacji pokojowych Łokietka z przedstawicielami zakonu krzyżackiego, król Polski nie zgodził się na żądania Krzyżaków, co zaowocowało wojną, w wyniku której Krzyżacy zagarnęli Kujawy.
Odwiedzając Brześć Kujawski, warto wstąpić na plac Władysława Łokietka, gdzie znajduje się również piękny pomnik króla Polski. Pomnik został zaprojektowany w 2009 roku przez Tadeusza Wojtasika, który przedstawił Łokietka z lewą ręką na mieczu i z prawą na tarczy herbowej. Pod pomnikiem znajduje się wyryta inskrypcja i data odsłonięcia obiektu.
Jeżeli interesują Cię obiekty związane z Władysławem Łokietkiem, koniecznie zapoznaj się z najlepszymi atrakcjami Ojcowskiego Parku Narodowego.