Jak pozbyć się elektrośmieci

Jak pozbyć się elektrośmieci

Wiele osób nie wie, gdzie wyrzucić telefon komórkowy. A to źle, bo przecież nieznajomość prawa nie chroni przed sankcjami. Wrzucanie śmieci do zwykłego śmietnika na podwórku jest co najmniej nieetyczne. Ale jak prawidłowo wyrzucać śmieci i utylizować komputery? Kto zajmuje się odbiorem zużytego sprzętu?

Wymogi prawne

Zakaz śmieci sankcjonuje ustawa z 11 września 2015 roku. Nie pozwala ona na wrzucanie śmieci do zwykłego kontenera. Jeśli nie dostosujesz się do tej sankcji grozi Ci kara około 5000 złotych. Gdzie wyrzucić zatem zużytą komórkę lub nie działający tablet? Są specjalne punkty zajmujące się recyklingiem elektroniki. Firma ta powinna posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające kwalifikacje. Są to między innymi dokumenty zezwalające na recykling elektroniki i niszczenie danych. Dokumenty te wydaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Profesjonalna firma ma też w swoich priorytetach szybką realizację usług a także świadczy usługi w całej Polsce. Firma zajmuje się też odbiorem zużytego sprzętu elektronicznego, elektrycznego, komputerowego i biurowego, jak na przykład odbiorem drukarek.

Recykling sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz utylizacja komputerów

Firma zajmująca się odbiorem i utylizacją komputerów oraz innego sprzętu zapewnia kompleksową obsługę firm i instytucji oraz klientów indywidualnych. Recyklinguje się i odbiera takie odpady jak: komputery, sprzęty biurowej, RTV i AGD, sprzęt elektroniczny i elektryczny, złom metali nieżelaznych oraz żelaznych, kable elektryczne, sprzęt medyczny, gaśnice, świetlówki i tonery. Jest to usługa adresowana do instytucji publicznych, szkół oraz uczelni wyższych, prywatnych firm, producentów i importerów, komend policji, straży miejskich i pożarnych, punktów serwisowych, banków, instytucji finansowych i innych podmiotów mających zużytą elektronikę i elektrykę. Recykling dla klientów indywidualnych polega na nieodpłatnym przekazaniu sprzętu do stacjonarnego punktu oraz płatnej usłudze odbioru elektroodpadów z podaniem adresu.

Demagnetyzacja

Jedną z form niszczenia danych jest demagnetyzacja. Polega ona na trwałym usunięciu danych znajdujących się na nośnikach magnetycznych. Proces ten składa się z odbioru nośników, usunięciu ich, utylizacji i przekazaniu dokumentacji potwierdzającej zniszczenie pobranych danych. Odbiór elektrośmieci łódź i demagnetyzacja następuje u klienta. Co ważne, demagnetyzacja to nieodwracalny proces. Utylizować można zarówno sprawne jak i uszkodzone nośniki danych.

Mechaniczne niszczenie nośników

Mechaniczne niszczenie polega na zniszczeniu nośników na miejscu u klienta albo w siedzibie firmy, utylizacji, przekazaniu dokumentów potwierdzających odbiór nośników oraz fizycznym zniszczeniu. Metodą jest zautomatyzowane rozcinanie na paski o szerokości 40 mm. Niszczeniu podlegają telefony, identyfikatory, nośniki USB, karty chipowe, płyty CD i DVD, taśmy magnetyczne, dyskietki i dyski twarde. W ofercie jest też niszczenie dokumentów papierowych metodą cięcia i przy wykorzystaniu specjalnego sprzętu do niszczenia dokumentów papierowych. Niszczeniu podlegają listy, umowy, raporty, dzienniki, dokumenty finansowe i inne dokumenty zawierające poufne dane prywatne i informacje o firmie.