Walczący o prawa rolników w Polsce – protest przeciwko importowi produktów rolnych z Ukrainy

Walczący o prawa rolników w Polsce – protest przeciwko importowi produktów rolnych z Ukrainy

W Polsce trwa głośny strajk rolników, którzy sprzeciwiają się niekontrolowanemu importowi produktów rolnych z Ukrainy. Zamknęli oni przejścia graniczne między Polską a Ukrainą, wyrażając poprzez to swój protest. Pierwsze ogólnokrajowe zgromadzenie rolników w tej sprawie miało miejsce 9 lutego 2024 roku. Zadeklarowano wtedy, że jeżeli nie nastąpi żadna poprawa sytuacji, protesty będą kontynuowane na terenie całej Polski. Niestety, politycy do tej pory nie przedstawili żadnych propozycji, które mogłyby uspokoić rosnącą frustrację rolników.

W związku z brakiem odpowiedzi ze strony rządu, rolnicy planują jutro utrudniać ruch drogowy na terenie całego kraju. W niedzielę o godzinie 18:00 spotkali się w remizie OSP Kłóbka, aby omówić szczegóły nadchodzącego protestu, który odbędzie się na terenie Włocławka i okolic.

Podczas spotkania zapadły konkretne ustalenia, które potem zostały opublikowane w Internecie:

„Uwaga! Spotkanie organizacyjne przekroczyło nasze oczekiwania! Frekwencja była naprawdę wysoka, co dodatkowo motywuje nas do walki i dążenia do realizacji postulatów. Plan na wtorek jest taki: o godzinie 8.00/8.30 spotykamy się na placu Agrodoradcy (jak poprzednio). O 9.00 ruszamy na węzeł autostrady A1 Kowal, a o 12.30 jedziemy do Włocławka. Wybrane podczas zebrania osoby będą prowadziły akcje informacyjne, rozdając ulotki i jabłka pod marketami od samego rana. Mobilizujemy siebie, sąsiadów, znajomych. Do zobaczenia we wtorek!”

W gminie Brześć Kujawski rolnicy zbierają się na parkingu przy Brzeskim Centrum Kultury i Historii „WAHADŁO”, przy ulicy Kolejowej 44 w Brześciu Kujawskim. Pierwsza grupa protestujących uda się na autostradowy węzeł Pikutkowo (gdzie zaplanowano blokadę wjazdu i zjazdu Autostrada A1), druga grupa skieruje się na węzeł autostradowy Brzezie (tam również planowana jest blokada wjazdu i zjazdu Autostrada A1). Po godzinie 12:00 obie grupy mają zamiar udać się do Włocławka, kierując się w stronę Azotów. Na powrotną drogę wyznaczono dwa kierunki: pierwsza grupa skieruje się w stronę Brześcia Kujawskiego, druga natomiast – na Kowal.