Jak zmniejszyć ilość produkowanych odpadów?

Jak zmniejszyć ilość produkowanych odpadów?

Wkrótce rozpocznie się przebudowa PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), dlatego poczuliśmy się zainspirowani do napisania artykułu o… śmieciach. Konkretniej, czy jest możliwe, by zmniejszyć ilość produkowanych odpadów w gospodarstwie domowym bez obniżania komfortu własnego życia?

Śmieciowy problem problemem światowym

Głowy państw obudziły się po dziesięcioleciach niszczenia Ziemi. Zamiast jednak dobrać się do skóry koncernom, wzięli się za zwykłych ludzi. Nieskończone podwyżki za wywóz śmieci nie sprawią, że przestaniemy je produkować, ale w niektórych kręgach pieniądze uważa się za rozwiązanie na wszystko.

Czy wiedzieliście, że za ponad 70% zanieczyszczeń i zniszczeń na Ziemi odpowiada zaledwie 100 firm? To zabawne, że próbuje się nam wmówić, że Ziemia jest zniszczona, bo Polacy na wakacjach piją z plastikowych słomek. I teraz nie zrozumcie nas źle — warto rezygnować z plastiku. Nie dlatego, że w ten sposób uratujemy Ziemię, ale dlatego, że wielkie koncerny będą musiały zmienić sposób generowania zysków. Jeśli ludzie przestaną kupować na potęgę ubrania na 1 raz i korzystać z produktów tego samego typu, zyski wielu firm zaczną spadać. Będą musieli znaleźć inny sposób na przyciąganie klientów i dokonać realnych zmian, a nie reklamować swoje produkty jako pochodzące z recyklingu. To ściema. Ekościema.

Uwolnij się od śmieci — dla własnej wygody

Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do plastiku, że ciężko wyobrazić nam sobie życie bez niego. Staliśmy się swego rodzaju więźniami kupowania dużych ilości wszystkiego — tracąc pieniądze i czas. Na początek spróbujmy kupować mniej. Skoro i tak jesteśmy w sklepie raz na dwa dni, nie ma potrzeby robienia zapasu na 2 tygodnie, bo większość jedzenia wyląduje w koszu.

Druga sprawa — to, co możesz, kupuj bez folii. Banany, pomarańcze, cytryny — naprawdę nic się nie stanie, jak zważysz je bez żadnego opakowania. A jeśli przy okazji chcesz zadbać o swoją dietę, zamień słodkie przekąski w plastikowych opakowaniach na ciasta robione w domu. Zdrowiej, bardziej ekologicznie i smaczniej! Wodę w butelkach zamień na filtr i pij wodę z kranu lub przegotowaną. Napoje gazowane zastąp robioną w domu lemoniadą. Zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy i będziesz wyrzucać znacznie mniej plastiku.

W bardzo dobrej sytuacji są mieszkańcy domków jednorodzinnych. Takie osoby mogą mieć na posesji kompostownik. Można tam wyrzucać zarówno resztki produktów spożywczych, jak i papier, który ulegnie rozpadowi. W ten sposób zmniejsza się ilość produktów zabieranych przez śmieciarkę.

Nie musimy od razu zrezygnować ze wszystkiego, ale małe zmiany mogą dać duże efekty. Warto więc spróbować!