Wojska rosyjskie manewrują przy polskiej granicy. Co to oznacza?

Wojska rosyjskie manewrują przy polskiej granicy. Co to oznacza?

Obecnie możemy obserwować manewry rosyjsko-białoruskie w pobliżu Polskiej granicy. Wojska Rosyjskie oraz Białoruskie prowadzą ćwiczenia. Ćwiczono między innymi pogoń za terrorystami, blokadę miejscowości, czy ataki przy pomocy artylerii i lotnictwa bojowego. Manewry mają miejsce na Białorusi pod Brześciem. Manewry są organizowane w ramach programu „Słowiańskie Braterstwo”. To już drugi etap tegorocznych manewrów. Wyjątkowo w tym roku z powodu koronawirusa prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zdecydował się podzielić ćwiczenia wojskowe na dwa etapy. Pierwszy etap miał miejsce między 14 a 25 września. Obecnie trwa drugi etap manewrów.

Manewry rosyjsko-białoruskie

Obecnie na manewrach „Słowiańskie Braterstwo” przebywa około trzystu żołnierzy. W tym siedemdziesiąt jednostek sprzętów wojskowych należących do 76 dywizji wojsk powietrzno-desantowych z Pskowa. W manewrach biorą również udział żołnierze z 38 brygady desantowo-szturmowej sił operacji specjalnych. Podczas manewrów żołnierze przeprowadzają kontrolowane ataki przy pomocy artylerii i lotnictwa bojowego. Zgodnie z informacją przekazaną przez ministerstwo obrony Białorusi, w manewrach bierze udział łącznie 1500 żołnierzy oraz 150 sztuk sprzętu bojowego, lotniczego i specjalnego.

Słowiańskie Braterstwo

Manewry pod nazwą „Słowiańskie Braterstwo” odbywają się już od 2015 roku. To wspólne ćwiczenia wojskowe żołnierzy z Białorusi, Rosji, Serbii. Manewry zawsze odbywają się na terytorium jednego z Państw. Obecnie trwa już drugi etap ćwiczeń. Pierwszy zakończył się 25 września. W tym roku prezydent Łukaszenka zadecydował, aby ze względu na sytuację pandemiczną podzielić ćwiczenia wojskowe. W ubiegłym roku manewry odbywały się na terenie Serbii. W tym roku Serbowie wycofali się z udziału w manewrach. W tym roku gospodarzem jest Białoruś, manewry odbywają się więc w Brześciu tuż przy granicy polsko-białoruskiej.