Sposoby na upał

Sposoby na upał

Wszyscy czekaliśmy na lato, ale niewielu spodziewało się piekielnie wysokich temperatur, które towarzyszą nam od kilku tygodni. Wysokie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, dlatego należy się przed nimi chronić. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na upały!

Zamykanie okien i osłanianie przed słońcem

Jeśli zależy Ci na ochłodzeniu mieszkania, zamykaj okna tuż po świcie, kiedy temperatura wzrasta. Otwieraj je dopiero na noc. W ten sposób nie będziesz wpuszczać do wnętrza rozgrzanego, dusznego powietrza. Dodatkowo warto zasłaniać na dzień okna, by promienie słoneczne nie ogrzewały pomieszczeń.

Wiele osób w tak dramatyczne upały pomaga sobie za pomocą wentylatora. Jeśli umieścisz przed nim miskę z kostkami lodu, powietrze będzie chłodniejsze i przyniesie większą ulgę.

W trakcie tak intensywnych upałów, jakie rejestrujemy obecnie, nie powinniśmy wychodzić z domu między godziną 11, a 16. W tym czasie słońce świeci najostrzej i stanowi największe zagrożenie dla naszego zdrowia. Jednocześnie warto ograniczyć nieco wysiłek fizyczny. Ćwiczenia warto zostawić sobie na wieczór lub rozpocząć je wczesnym rankiem. W przypadku pracy fizycznej warto robić sobie częste, krótkie przerwy i dodatkowo osłaniać głowę  przed słońcem.

Pamiętaj o wodzie

Znanym i popularnym sposobem na upały jest zamrażanie butelki z wodą. W piekielnej temperaturze na dworze butelka szybko się rozmrozi, zapewniając nam odżywczy, zimny napój. Sama butelka działa również jak kompres. Przy wysokich temperaturach organizm potrzebuje dużo wody, dlatego kawę, herbatę i napoje gazowane warto zastąpić wodą. Jeśli masz w domu zwierzaka, również zachęć go do picia większej ilości wody.

Popularną opcją na szybkie ochłodzenie jest branie letniego prysznica. Możesz również zamoczyć ręcznik i położyć go sobie na karku – natychmiast poczujesz ulgę. Niektórzy stosują podobną technikę na noc – moczą prześcieradło i przykrywają się nim. Ta metoda może być dla niektórych mało komfortowa, dlatego polecamy jej łagodniejszą wersję. Wystarczy, że zmoczysz ręcznik i położysz go na stopy.