Kryzys w Lear Corporation: produkcja przejmowana przez Tunezję, tysiąc pracowników traci zatrudnienie

Kryzys w Lear Corporation: produkcja przejmowana przez Tunezję, tysiąc pracowników traci zatrudnienie

Pod koniec minionego miesiąca marca, mieliśmy okazję podzielić się z Wami raportem na temat sytuacji panującej w firmie Lear Corporation. Informacje, które udało nam się uzyskać od samych pracowników, sugerowały, iż fabryka Lear Corporation, odpowiedzialna za wytwarzanie mat grzewczych, zlokalizowana w Brzeskiej Strefie Ekonomicznej ma zostać przeniesiona do Tunezji.

W ciągu następnych kilku tygodni, nasza redakcja otrzymywała kolejne doniesienia od pracowników korporacji. Według nich, maszyny produkcyjne miały być systematycznie pakowane i przewożone do Tunezji. W maju postanowiliśmy skierować pytania bezpośrednio do Lear Corporation. Na oficjalne potwierdzenie lub zaprzeczenie tych informacji czekaliśmy aż do ostatniego piątku, to jest 21 czerwca.

„Nasze działania są reakcją na dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe. Jako firma Lear Corporation musieliśmy podjąć niełatwą decyzję o reorganizacji naszego zakładu produkcyjnego w Brześciu. Chcielibyśmy zaznaczyć, iż ta decyzja nie była w żaden sposób motywowana jakością pracy czy poziomem zaangażowania naszych pracowników. W tym trudnym okresie, my jako Lear Corporation, zobowiązujemy się do dostarczenia naszym pracownikom jak najszerszej pomocy i wsparcia w trakcie procesu redukcji zatrudnienia. Nasza działalność logistyczna na terenie zakładu będzie kontynuowana.” – wyjaśniał Józef Witiw, dyrektor fabryki.

W wyniku tej decyzji, blisko 1000 pracowników korporacji straci swoje stanowiska pracy. Sytuacją firmy Lear Corporation zainteresowało się już Prezydium Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność”.