Czeczeni zostaną wpuszczeni! Straż Graniczna przegrała sprawę

Czeczeni zostaną wpuszczeni! Straż Graniczna przegrała sprawę

Ostatnio pojawiły się głosy, że Straż Graniczna w Polsce odmawia imigrantom z Czeczenii wstępu do naszego kraju. Według prawniczki Emilii Barabasz, która pomaga emigrantom w znalezieniu azylu w Polsce to bezprawie. Strażnicy tymczasem uważają, że ze swoich obowiązków wywiązują się właściwie i nie mają sobie nic do zarzucenia. Jednak decyzję Straży Granicznej odnośnie niewpuszczania imigrantów uchylił ostatnio sąd.

Rodzina z Czeczeni znajdzie azyl w Polsce

Sylwia Gregorczyk-Abram, prawniczka, która zajmuje się pomocą emigrantom, mówi, że spraw o udzielenie azylu w ciągu roku jest naprawdę wiele i niestety większość kończy się porażką. Jednak jakiś czas temu udało się rodzinie z Czeczenii uzyskać azyl. Sąd Administracyjny w Warszawie po zbadaniu sprawy uchylił decyzję Straży Granicznej odnośnie odmówienia pomocy czeczeńskiej rodzinie   dzieci. Prawniczka Emilia Barabasz otwarcie nazywa działania Straży Granicznej bezprawiem.

Straż wykonuje swoje obowiązki zgodnie z prawem

Tymczasem służby Straży Granicznej twierdzą, że wszelkie ich działania są prawidłowe i zgodne z prawem. Powodem jednak tak dużej ilości odmówienia pomocy imigrantom mogą być oni sami, a konkretnie złe wypełnienie dokumentacji. Podany przez nich cel pobytu nie pokrywa się bowiem z realnym stanem rzeczy.   zajmują się imigrantami twierdzą jednak, że azyl należy się Czeczenom, a to Straż Graniczna utrudnia i niewłaściwie weryfikuje przybyłych z Terespola.

Nie ma reguły, kto wejdzie, a kto nie

Podobno Straż Graniczna ma nie kierować się żadnym określonym formalnie kluczem. Wśród imigrantów mają być bowiem osoby, które raz nie zostały, by innym razem zostać wpuszczonym bez wyraźnego powodu. Strażnicy, chociaż obecnie przegrali batalię, nie zamierzają ustąpić, bo twierdzą, że wszelkie ich działania są odpowiednie i zgodne z przyjętymi zasadami. Tymczasem uchodźcy z rodzinami, apelują o więcej empatii i zrozumienia.