Ćwiczenia wojskowe na autostradzie M1 Mińsk-Brześć

Ćwiczenia wojskowe na autostradzie M1 Mińsk-Brześć

4 września na odcinku drogi w pobliżu miasteczka Iwacewicze, leżącym na trasie autostrady M1 łączącej Mińsk i Brześć, doszło do lądowania floty wojskowych samolotów. Maszyny Su-25, Su-30 SM, Jak-130 oraz transportowy An-26 zjechały tu na specjalnie przygotowany lotniskowy odcinek. Właśnie tam piloci wojskowi ćwiczyli skomplikowane procedury lądowania i startu – informuje Ministerstwo Obrony Białorusi.

To wszystko odbywa się w ramach szerszych ćwiczeń pod egidą Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym zatytułowanych „Bojowe braterstwo – 2023”. Jak zapewniają odpowiedzialni za przeprowadzenie treningu, wszystkie maszyny powietrzne powróciły bezpiecznie na ziemię.

Specjalna część drogi, przeznaczona dla manewrów lotniczych, została zamknięta na kilka godzin dla zwyczajnego ruchu drogowego. Próby lądowania pilotów obserwowali z bliska minister obrony Wiktor Chrenin oraz szef MSW Iwan Kubrakow.

Między 1 a 6 września na terenie Białorusi, w obwodach grodzieńskim, brzeskim i mińskim organizowane są też ćwiczenia rosyjskiego NATO. Ćwiczeniom tym towarzyszyło zaangażowanie 2,5 tysięcy personelu wojskowego oraz ponad 500 jednostek sprzętu wojskowego i specjalnego.

Przypomnijmy, że Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym jest blokiem wojskowo-politycznym określanym mianem „rosyjskiego NATO”. Jego członkami są: Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan.