"Kultura nas ocali" – kolejna edycja festiwalu w Brześciu Kujawskim

"Kultura nas ocali" – kolejna edycja festiwalu w Brześciu Kujawskim

Od 4 do 7 października, Brzeście Kujawskie stanie się centrum kulturalnych wydarzeń. Przygotowano dla mieszkańców i gości miasta kolejną edycję festiwalu „Kultura nas ocali”. To wyjątkowe święto kultury oferuje różnorodne atrakcje, takie jak pokazy filmowe, wystawy sztuki czy spotkania z twórcami. Wśród zaproszonych gości znajdują się tak znane postacie, jak Gierszał czy Budnik.

Choć festiwal jest jeszcze młody, już teraz wpisał się na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło”. To już trzecia edycja tej popularnej imprezy.

Pierwszy dzień festiwalu to prawdziwe zderzenie ze światem filmu. Już o 8:30 rozpocznie się seans bloku filmów krótkometrażowych. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć „Tam, gdzie płaczą ptaki”, „Przepustkę” oraz „Kiosk”. O godzinie 10:30 przewidziano spotkanie z twórcami tych filmów: reżyserami Jakubem Wendą, Karoliną Węglorz-Zimą i Danielem Stopą oraz aktorem Jackiem Belerem.

Kolejną filmową atrakcją będzie o godzinie 11 seans dokumentu „Pisklaki” w reżyserii Lidii Dudy. O godzinie 13 z kolei zaplanowano otwarcie wystawy sztuki współczesnej pod intrygującym tytułem „Temu zaś kto nie ma będzie zabrane nawet to co ma”. Tego dnia odbędzie się jeszcze pokaz filmu fabularnego „Ultima thule” o godzinie 17, po którym nastąpi spotkanie z reżyserem Klaudiuszem Chrostowskim i aktorem Jakubem Gierszałem. Na koniec pierwszego festiwalowego dnia, kuratorzy zapraszają na oprowadzenie po wystawie.