Konkurs na najpiękniejsze mazurki wielkanocne 2021

Konkurs na najpiękniejsze mazurki wielkanocne 2021

Pomimo ustawicznie trwającej pandemii nic nie stało na przeszkodzie, aby w trakcie ubiegłego tygodnia zrealizować konkurs na najładniejsze mazurki na Wielkanoc 2021. W konkursie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu, w gminie Brześć Kujawski. Niezwykle piękne mazurki sprawiły, że jury nie miały prostego sposobu na ocenę tego, który świąteczny mazurek będzie najlepszy.

Zgłoszone mazurki

W ramach konkursu realizowanego dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu uczniowie zgłosili aż jedenaście świątecznych wypieków. Mazurki wielkanocne, których dotyczył konkurs, były oceniane pod różnorodnym względem. Oceniany był przede wszystkim ich wygląd, zastosowane przez uczniów dekoracje, ale również i poziom wykonania wypieków. Była to jednak jedynie cząstka elementów, które specjalnie powołane jury oceniało w ramach konkursu.

Co jeszcze podlegało ocenie?

Niełatwe zadanie, jakie postawiono przed jury, wymagało podjęcia się szczegółowej analizy poszczególnych aspektów wykonanych ciast. Podstawą było oczywiście udekorowanie potraw oraz poziom trudności, jaki wiązał się z ich wykonaniem. Niemniej istotny było również nawiązanie do tradycji wielkanocnej. Równie istotny był smak ciast, a zatem i sposób jego podania. Każdy z tych elementów składał się na ostateczną ocenę i niezwykle trudny do ostatecznego ogłoszenia werdykt.

Trudność w ostatecznym wyłonieniu zwycięzcy

Perspektywa zbliżających się świąt wielkanocnych sprawiła, że pojawił się pomysł na zorganizowanie konkursu na najlepsze mazurki wielkanocne. Jak można było przypuszczać, uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu chętnie wzięli udział w zawodach. Wysoki poziom przygotowanych ciast zaskoczył jednak wszystkich. Na wypiekach pojawiły się różnorodne dekoracje oraz migdały. Uczniowie wykorzystali do tego m.in. migdały, orzechy, rodzynki, a nawet i bukszpan. Nic więc dziwnego, że pomimo skrupulatnego i wielopoziomowego oceniania poszczególnych potraw, jury wykazało, że różnice w zdobytych punktach są wyraźnie nieznaczne.