Czy stolarka okienna moze być ALU?

Czy stolarka okienna moze być ALU?

Dla wielu osób wszystkie okna wydają się takie same, ale tak nie jest, a jeśli już zacząłeś odkrywać opcje dla swojego domu, prawdopodobnie o tym wiesz. Jeśli chodzi o podjęcie decyzji o tym, jakie okna chcesz zakupić na wymianę lub do nowego domu, najpierw warto zapoznać się dostępnymi możliwościami i właściwościami różnych materiałów. Może się okazać, że istnieją takie, które lepiej sprawdzają się w Twoim domu niż inne. W tym artykule wyjaśnimy niektóre różnice między dwoma popularnymi materiałami okiennymi – drewnem i aluminium. Zacznijmy od oczywistych i może nie tak oczywistych podobieństw, a podsumujemy koszty.

Które okna są trwalsze, aluminiowe czy drewniane?

Aluminium to wytrzymały, lekki i bardzo wszechstronny metal. Stosowany jako materiał na ramy okienne, można być formowany w niepowtarzalne kształty okien, a gotowy produkt nie wymaga konserwacji. Okna drewniane są cięższe i mniej plastyczne, co ogranicza dostępne opcje niestandardowych kształtów w porównaniu z oknami aluminiowymi, ale nadal jest to wysoce konfigurowalny produkt, szczególnie w odniesieniu do ręcznego rzemiosła i kolorów farb.

Okna drewniane wymagają więcej konserwacji niż okna aluminiowe, co może sprawić, że okna aluminiowe będą bardziej atrakcyjną opcją dla niektórych właścicieli domów. Wszystkie okna wymagają regularnego czyszczenia, przynajmniej corocznego mycia w celu usunięcia nagromadzonych zanieczyszczeń i wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Po kilku latach właściciele domów z drewnianymi oknami mogą być zmuszeni do ponownego malowania lub odnawiania okien, aby chronić drewno przed czynnikami zewnętrznymi. Alternatywą dla okien wykonanych w całości z drewna jest wybór okien z okładziną drewnianą.

Okna aluminiowe czy drewniane – które są bardziej energooszczędne?

Zdecydowanie okna drewniane są bardziej energooszczędne niż okna aluminiowe. Aluminium jest przewodnikiem, co oznacza, że ​​ciepło łatwo przechodzi przez materiał. Drewno jest złym przewodnikiem, co oznacza, że ​​ciepło jest mniej podatne na przenikanie przez materiał. Aluminiowe ramy okienne mogą być więc bardziej podatne na utratę ciepła w zimie i zyskanie ciepła latem, jednak nowoczesne technologie produkcji sprawiają, że te różnice zanikają.

Producenci starają się zwalczyć wysoki współczynnik przenikania ciepła okien aluminiowych stosując przekładkę termiczną i rewolucyjne rozwiązania, które sprawiają, że stolarka aluminiowa staje się chętnie wykorzystywana w budownictwie pasywnym. Okno aluminiowe MB104 na fintecnic.pl cechuje się niską przenikalnością cieplną, podwyższoną izolacją akustyczną, szczelnością na wodę i powietrze oraz dużą wytrzymałością konstrukcji – czego chcieć więcej do swojego domu!

Moskitiery – bezpieczna ochrona przez owadami

Wraz z początkiem lata rozpoczyna się nieustanna walka z owadami i insektami. Przedostają się one do naszych mieszkań i domów, ilekroć chcemy przewietrzyć pomieszczenie. Nie musimy jednak walczyć z tymi nieproszonymi gośćmi żadnymi środkami chemicznymi – lepiej zatrzymać je przed wejściem! Z pomocą przychodzą moskitiery na okna, które zapewnią nam komfort odpoczynku w letnie wieczory. Ramy moskitier są wykonane z ekstrudowanego aluminium, dzięki czemu są trwałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Na fintecnic.pl można wybrać moskitierę dopasowaną do swoich potrzeb, np. moskitierę drzwiową, ramkową lub przesuwaną. Oprócz moskitier na stronie znajdziemy również rolety zewnętrzne, żaluzje czy roletki materiałowe. Wyposaż swój dom w drzwi, okna, bramy garażowe i akcesoria okienne – wybierz zaufaną markę Fintecnic!