Czy brzeski basen na cmentarzu żydowskim zostanie zamknięty?

Czy brzeski basen na cmentarzu żydowskim zostanie zamknięty?

Nie wszyscy wiedzą, że basen miejski w Brześciu Kujawskim wybudowano na dawnym cmentarzu żydowskim. Władze miasta uzyskały pozwolenie na budowę od Gminy Żydowskiej. Jednak i tak rozważają zamknięcie obiektu.

Basen w Brześciu Kujawskim już od kilku lat stwarza mieszkańcom okazję do korzystania z atrakcji wodnych i kąpieli słonecznych w sezonie letnim. Jednak ostatnio wygląda na to, że pomimo dużego zainteresowania ze strony użytkowników, obiekt prawdopodobnie zostanie zamknięty. Powodem likwidacji basenu jest cmentarz żydowski.

Na cmentarzu żydowskim, który znajduje się przy ul. 11 listopada, chowano zmarłych do 1830 roku. Cały teren był ogrodzony, a większość nagrobków wykonana była z czarnego marmuru. Z kolei główne wejście na cmentarz prowadziło przez drewniany dom pogrzebowy.

Gmina Żydowska nie zezwala na remont obiektu

Basen miejski jest w dość ubogiej kondycji i przydałby się szczegółowy remont całego obiektu. Jednakże Gmina Żydowska nie chce wydać pozwolenia na remont. Ponadto koszty utrzymania również są bardzo wysokie. W ich skład wchodzi wymiana wody w basenie, opłacenie ratowników, oczyszczanie basenu itp.

Minusem brzeskiego basenu jest także brak filtrów, które nie mogą zostać zainstalowane, ponieważ oznaczałoby to remont obiektu. Jak na tę chwilę brzeski basen miejski stoi pod znakiem zapytania. I jeżeli miasto zdecyduje się na zamknięcie, mieszkańcom Brześcia pozostanie jedynie basen we Włocławku.