"Saga o ludziach ziemi" – spotkanie z twórczością Anny Fryczkowskiej
Anna Fryczkowska, w swoim literackim dziele „Saga o ludziach ziemi”, zabiera nas na wspaniałą i pełną emocji podróż do Polski sprzed dwóch wieków. Przedstawia nam historię rodziny, która mimo wszelkich przeciwności, utrzymywała wartości takie jak miłość i godność. Akcja książki rozpoczyna się w roku 1816, kiedy na Kujawach szaleje epidemia przyniesiona przez rosyjskie oddziały wojskowe.
W jednym z opustoszałych przez chorobę wsi, dziedzic decyduje się wprowadzić nowych pracowników. Nowym osadnikami są Antek i Hanka, młode małżeństwo chłopskie, które przybyło tutaj z nadzieją na lepsze życie – większą powierzchnię upraw czy mniejsze obciążenie pańszczyzną. Walczą o swoje miejsce w społeczności, starają się zdobyć niezależność od dworu i chłoną nowe doświadczenia oraz wiedzę od holenderskich osadników.
„Saga o ludziach ziemi” to fascynująca opowieść o czarownicach i śmiertelnych świerkach, wędrujących dziadach i oszustwach wobec urzędników skarbowych, o gradobiciach niszczących zbiory, chłopskich tradycjach i radościach, o wierzeniach religijnych oraz pogańskich. Przedstawia bunt mężczyzn i kobiet, którzy pragną wolności i są gotowi walczyć o nią niekoniecznie siłą, ale raczej sprytem.
Autorka umiejętnie łączy losy bohaterów z naturalnym rytmem przyrody i ze zmianami społecznymi oraz wydarzeniami historycznymi XIX wieku. Inspiracją dla Anny Fryczkowskiej były prywatne pamiętniki jej dziadka i ojca, które stanowią niepowtarzalne źródło wiedzy o tamtych czasach.