Brześć odświeża historię: nowoczesny sprzęt wojskowy na obchodach Dnia Zwycięstwa

Brześć odświeża historię: nowoczesny sprzęt wojskowy na obchodach Dnia Zwycięstwa

Zbliżające się obchody Dnia Zwycięstwa w Brześciu, miastem położonym przy granicy polsko-białoruskiej, zwiastują wyjątkowe atrakcje. Miasto będzie gospodarzem drugiej białoruskiej defilady, której rozmiary planowane są na znacznie większą skalę niż w poprzednich latach.

Tegoroczne uroczystości, upamiętniające 79. rocznicę końca II wojny światowej, będą miały wyjątkowy charakter. Do pokazu zaproszono bowiem 79 pojazdów militarnych, zarówno współczesnych, jak i z czasów drugiej wojny światowej.

Podczas obchodów przewidziano także marsz wojskowy. Ulicami Brześcia przejdzie 450 żołnierzy z lokalnego garnizonu Sił Zbrojnych Białorusi, jednostek straży granicznej, wojsk wewnętrznych oraz milicji. W paradzie wezmą również udział członkowie organizacji młodzieżowych, uczniowie klas mundurowych oraz rekonstruktorzy historyczni w autentycznych mundurach z epoki.

Choć podobne uroczystości miały miejsce w Brześciu już w ubiegłym roku, to tegoroczne obchody zapowiadają się na znacznie większą skalę. Jak dowiedziała się państwowa agencja informacyjna BiełTA od wojskowej komendy uzupełnień, tym razem na ulicach Brześcia pojawi się więcej jednostek sprzętu wojskowego. Na lawecie pojedzie nawet czołg z rodziny IS, będący reliktem czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Wydarzeń o takiej skali miasto nie gościło przez ostatnie lata.