Bezpieczeństwo na drodze

Bezpieczeństwo na drodze

Przytłacza nas liczba artykułów informujących o groźnych wypadkach na polskich drogach. Brześć bynajmniej nie jest bezwypadkową oazą na mapie kraju. Czy tragicznym wypadkom na drogach można zapobiec? Co jest przyczyną tak częstych katastrof na drogach?

Brawura i jazda pod wpływem

Wypadek na drodze kojarzy się z nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności. Czasami nie da się go uniknąć. Niestety, w znacznej większości za wypadki na drogach, często śmiertelne, odpowiadają pijani kierowcy. Ludzie stanowczo przeceniają swoje możliwości, jeśli chodzi o prowadzenie pojazdu po wypiciu alkoholu. Nawet niewielkie ilości wystarczą, by osłabić nasze umiejętności za kierownicą, co może skończyć się prawdziwą tragedią.

Trudno nam zrozumieć, co kieruje ludźmi wsiadającymi za kierownicę po wypiciu napojów procentowych. Czy w naszym kraju brakuje taksówek, znajomych z własnym autem? Spieszy nam się gdzieś, ale nie na tyle, by nie zatrzymać się na kilka piw, a potem siać postrach na drogach? Warto się nad tym zastanowić.

Drugą kwestią jest brawura. Prowadzenie auta, jakby było się kaskaderem w głośnym hollywoodzkim filmie. Argumentem nieostrożnych kierowców jest zdanie: No przecież dzieci nie wiozę! Owszem, ale ktoś inny na pewno wiezie dzieci. I to właśnie je możesz zabić swoją nieostrożną jazdą.

Zrządzenie losu

Niektórych wypadków istotnie nie da się uniknąć, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidywać przyszłości. Odrobina wyobraźni może jednak wiele zmienić. Gdyby z dróg zniknęli pijani kierowcy, wypadków byłoby znacznie mniej. Mocno zachęcamy do krytycznego podejścia do kwestii jazdy po wypiciu jednego lub dwóch piw. Dla ochrony życia — warto.